Rosnąca popularność audiobooków sprawia, że coraz więcej książek zostaje wydanych właśnie w formie do słuchania. Jedną z ich zalet jest sama możliwość odsłuchiwania treści, bez konieczności pracy wzrokiem, który nieraz może być mocno nadwyrężony, szczególnie jeżeli pracujesz przy komputerze. Rozłożenie się w wygodnym łóżku i puszczenie w tle książki jest czymś, czego warto doświadczyć więcej niż jeden raz.
Jak stworzyć kochającą rodzinę?
To pytanie należy do gatunków filozoficznych, bowiem kto ma prawdziwą receptę na to, jak stworzyć rodzinę idealną? Ogrom znakomitych myślicieli, począwszy już od starożytności, próbowało dojść do tego, w jaki sposób sprawić, aby żyło się lepiej. Prawdopodobnie nikt nie jest w stanie żyć idealnie, chociaż każdy powinien spróbować być przynajmniej lepszą wersją siebie. Szczególnie w odniesieniu do relacji, które tworzymy na co dzień. Jedną z propozycji, która może przypaść do gustu poszukiwaczom odpowiedzi jest „Rodzinne pole minowe”. Audiobook stara się przekazać konkretne recepty, założenia i taktyki, które mogą pomóc zarówno Tobie, jak i Twoim najbliższym stworzyć kochający dom i rodzinę. Dom powinien być miejscem, w którym wszyscy czują się bezpiecznie i dobrze, są rozumiani, kochani i mogą znaleźć wsparcie w innych. Opowiada o tym, jak stworzyć dom, a nie tytułowe „pole minowe”. Szczególnie w sytuacji, gdy na każdym kroku może zdarzyć się konflikt, zranienia i wszelkie inne sytuacje, których niestety doświadczamy w życiu codziennym. Autor poprzez formę audiokonferencji stara się podpowiedzieć, jak unikać tych niebezpieczeństw i przedstawia konkretne wskazówki, które mogą pomóc przełamać bariery i nauczyć się porozumiewania. Podobno uczymy się przez całe życie, więc zawsze warto spróbować podjąć rękawicę i spróbować zmienić swoje życie na lepsze.
Kilka słów o autorze
Autorem rzeczonego audiobooka jest o. Adam Szustak OP, dość rozpoznawalna w internecie postać. Jest to polski duchowny, a konkretnie dominikanin, a także wędrowny kaznodzieja. Od 2014 roku prowadzi działalność internetową pod dość niecodzienną nazwą – Langusta na Palmie. W formie niedługich (lub dłuższych) filmów w przystępny sposób, nawet dla osób niepowiązanych z Kościołem, przedstawia różne zagadnienia zarówno biblijne, jak i te dotyczące życia społecznego i codziennego. O. Szustak znaczną część swojej działalności spędza poza granicami Polski, prowadząc rekolekcje wyjazdowe w różnych krajach. Jest także jednym z najpopularniejszych polskich rekolekcjonistów. Chętnie słuchają go osoby młode, do których zwraca się „normalnie”, rozumiejąc ich problemy i nieraz odnosząc się do własnego doświadczenia. Jego konferencje prowadzone są z uśmiechem, nieraz pomimo poważnych zagadnień.
Co inni myślą o rodzinnym polu minowym?
W Internecie odnaleźć można całkiem sporo komentarzy dotyczących rodzinnego pola minowego, zarówno w formie książkowej, jak i audiobooku. Zdecydowana większość brzmi pozytywnie. Komentujący zwracają uwagę, że konferencja porusza nie tylko kwestie wychowawcze, ale przede wszystkim wpływanie na wzajemne relacje rodzinne, a także na te poza nią. Poruszane są także kwestie samego autora. Na szczęście żyjemy w społeczeństwie, w którym z wieloma kwestiami można się nie zgadzać, jednak cenne jest to, że nawet osoby podające się za niezbyt wierzące doceniają płynące z treści wskazówki same w sobie. Nie tylko jako słowa duchownego, który zasadniczo doświadczeń małżeńskich nie ma żadnych, ale jako słowa filozofa, nad którymi przynajmniej warto się pochylić i zastanowić. Mówi się także o lekkim języku, jakim posługuje się o. Szustak. Trafi on zarówno do młodzieży, jak i dorosłych w różnym wieku. Śmiało można więc stwierdzić, że audiobook jest pozycją uniwersalną. Wszystko to sprawia, że audiobook ten może spodobać się wielu osobom niezależnie od wyznawanych poglądów. Każdy z nas tworzy pewne relacje społeczne i zapewne każdy chciałby, by były one jak najlepsze.