Warunkiem sprawnego działania okapu jest jego prawidłowy montaż. Tylko wówczas będzie on wydajnie i cicho pracował oraz skutecznie zbierał zanieczyszczenia. Zadaniem okapu jest usuwanie nadmiaru pary wodnej z powietrza, co przekłada się na czyste i świeże powietrze w całym domu. Warto zatem wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę montując okap, aby mieć pewność, że spełni on swoje zadanie.
Właściwe podłączenie okapu do wentylacji
Aby zapewnić cichą pracę okapu, przede wszystkim zadbać należy o jego prawidłowe podłączenie do wentylacji. To, o czym szczególnie należy tu pamiętać, to aby podłączając okap za pomocą rury nie zmniejszać średnicy wylotu silnika. Oznacza to, że nie powinno się przy tym używać żadnych przejściówek. Zły dobór rury, a tym samym zmniejszenie średnicy wylotu silnika skutkować będzie dość głośną pracą okapu, co może być mało komfortowe. Istotny jest także kąt, pod którym rura jest montowana. W tym przypadku zastosować powinno się kąt 45 stopni. Dodatkowo rura powinna być jak najkrótsza.
Odpowiednia odległość okapu od płyty grzewczej
Montując okap kuchenny, pamiętać trzeba o zachowaniu właściwej odległości od płyty grzewczej. To, na jakiej wysokości powinien zostać umieszczony okap, zależy w dużej mierze od jego rodzaju oraz paliwa, jakim zasilana jest płyta grzewcza. Jeśli planuje się montaż okapu przyściennego, to zachowanie odpowiedniej odległości od płyty grzewczej jest szczególnie istotny. Ma ona bowiem bezpośredni wpływ na skuteczność działania urządzenia oraz wygodę jego użytkowania i bezpieczeństwo. W przypadku okapu skośnego odległość między urządzeniem a płytą grzewczą wynosić powinna ok. 35-40 cm. Jeśli zaś chodzi o standardowy model okapu, czyli ten w kształcie odwróconej litery T, to odległość między urządzeniem a płytą grzewczą wynosić powinna ok. 70 cm.
Zastosowanie maskownic
Dokonując zakupu okapu, warto także dodatkowo dokupić tzw. maskownice. Mowa tu o metalowych osłonach, których zadaniem jest zakrycie rur wentylacyjnych. Maskownice dostępne są w różnych kształtach, dzięki temu można je dopasować pod kątem indywidualnych potrzeb. Pamiętać oczywiście trzeba jednak o tym, że konkretne maskownice muszą być dopasowane do konkretnego modelu okapu kuchennego. Często problem pojawia się jednak w przypadku pomieszczeń dość wysokich, czyli takich, których wysokość sięga nawet 3 metrów. Wówczas standardowe modele maskownic okazują się za krótkie. Jest jednak rozwiązanie tego problemu. Posiadając wysoką kuchnię, warto postawić na maskownice rozsuwane, które są w stanie sięgnąć do nawet bardzo wysokich sufitów i w ten sposób skutecznie zakryć rury wentylacyjne.
Montaż okapu kuchennego a wzrost domowników
Wiele osób montując okap kuchenny, bierze pod uwagę wiele czynników, ale zapomina o jednym, który jest dość istotny. Mowa tu mianowicie o wzroście domowników. Tymczasem okap musi być przecież zamontowany w taki sposób, aby korzystanie z niego było wygodne. Czytaj więcej o Najważniejsze zasady dotyczące montażu okapu tutaj https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/najwazniejsze-zasady-dotyczace-montazu-okapu. Dlatego montując okap, pod uwagę wziąć należy wzrost domowników. Urządzenie nie może być zamontowanie ani zbyt wysoko, ani zbyt nisko. Dosięgnięcie do włącznika nie powinno nikomu, kto ma z okapu korzystać, sprawiać żadnego problemu.
Zachowanie dostępu do okapu
Okap kuchenny, tak jak każde urządzenie, zawsze może ulec awarii. Wówczas konieczne jest wezwanie serwisantów i przeprowadzenie prac naprawczych. O tym również należy pamiętać przy pracach montażowych. Ważne jest, aby w przypadku konieczności wymiany jakieś części nie było większych problemu z dostępem do urządzenia. Dlatego nie powinno się choćby silikonować brzegów u wylotu maskownicy przylegającej do ściany lub sufitu. Dzięki temu niweluje się ryzyko ewentualnego uszkodzenia ściany przy próbie dostania się do wnętrza urządzenia.