Jak zacząć biegać? Poradnik dla początkujących biegaczy

bieganie

Bieganie stało się już poniekąd modne i bardzo dobrze. Ta forma aktywności fizycznej działa zbawiennie zarówno na nasz umysł, jak i na ciało. Zanim jednak podejmiemy decyzję o tym, że jest ona dla nas, powinnyśmy się do niej odpowiednio przygotować. Jak więc zacząć biegać i się nie zniechęcić? Podpowiadamy.

Zaczynamy biegać – czyli kompletujemy strój

To, jaki strój do biegania będzie nam potrzebny w dużej mierze uwarunkowane jest warunkami atmosferycznymi, jakie mamy za oknem. Oczywiście każda pora roku jest dobra do tego, aby rozpocząć przygodę z bieganiem, ale tutaj musimy zdać sobie sprawę z tego, że wszystkie mają swoje wymagania co do ubioru. Bez względu na to, kiedy zaczynamy, zawsze dbajmy o to, aby kupić dobrej jakości obuwie sportowe. To bardzo ważne głównie dlatego, aby nie tylko zapewnić sobie komfort ruchu, ale przede wszystkim bezpieczeństwo.

Buty do biegania amortyzują ruchy, dzięki czemu zmniejszamy ryzyko wystąpienia różnego rodzaju kontuzji. Kolejna ważna kwestia, to legginsy. Niech będą z odpowiedniego materiału, oddychające i koniecznie niekrępujące ruchu. Wygoda przede wszystkim. Następnie zadbajmy o odpowiedni top lub koszulkę. Tutaj znów kłania się w pas kwestia dobrego dopasowania, jak również tego, że musi ona oddychać. Nie ma nic gorszego dla skóry niż gromadzące się na ubraniach bakterie, które wręcz uwielbiają pot. W zależności od pogody, koniecznie zainwestujmy także w kurtkę lub polar. Oczywiście wszystko zależy od tego w czym jest nam wygodnie, niemniej ważne jest to, aby nie przegrzać organizmu, ani też go nie wychłodzić.

Bieganie dla początkujących – jak ułożyć sobie plan treningowy?

Rozpoczynając przygodę z bieganiem bardzo ważne jest to, aby mierzyć siły na zamiary. W praktyce oznacza to, że nie możemy na początku forsować organizmu. Konieczne jest dopasowanie intensywności treningu do naszej kondycji oraz zdrowia. Konieczne jest także zadbanie o odpowiednią rozgrzewkę. Bez niej możemy szybko zatrzymać się, równie szybko, jak staraliśmy się ruszyć z miejsca. To także pierwszy krok do pojawienia się kontuzji. Koniec końców istotne jest zatroszczenie się o regularność treningów, miejsce w którym będziemy biegać. Dla wielu pomocne jest także towarzystwo. Inni wolą np. muzykę w słuchawkach. Pamiętajmy też o tym, aby nie robić niczego na siłę. To pierwszy krok do zniechęcenia i skutecznej demotywacji. Metoda małych kroków jest tu bardzo pomocna. Stawiajmy sobie cele i starajmy się sukcesywnie je osiągać. I oczywiście mierzyć siły na zamiary. To klucz do sukcesu.

Polecane

Dodaj komentarz