Warning: Uninitialized string offset 0 in /home/platne/serwer232406/public_html/autoinstalator/ikobieta.pl/wordpress38532/wp-includes/embed.php on line 1

Warning: Uninitialized string offset 0 in /home/platne/serwer232406/public_html/autoinstalator/ikobieta.pl/wordpress38532/wp-includes/embed.php on line 1

Warning: Uninitialized string offset 0 in /home/platne/serwer232406/public_html/autoinstalator/ikobieta.pl/wordpress38532/wp-includes/class-wp-widget.php on line 1

Warning: Uninitialized string offset 0 in /home/platne/serwer232406/public_html/autoinstalator/ikobieta.pl/wordpress38532/wp-includes/class-wp-widget.php on line 1
Inteligencja u dziecka - jak ją rozwijać? - iKOBIETA.pl

Inteligencja u dziecka – jak ją rozwijać?

inteligencja u dziecka

Z pewnymi predyspozycjami po prostu się rodzimy, ale nie zawsze jesteśmy w stanie samodzielnie je odkryć. Ogólnie rzecz biorąc inteligencja człowieka, to bardzo złożona kwestia, niemniej każdy rodzic chce, aby jego dziecko miało szansę poznać swoje mocne strony, pracować nad słabymi, słowem – rozwijać swoją inteligencję. W jaki sposób można wspomóc swoją pociechę? Podpowiadamy.

Inteligencja u dzieci – co warto o niej wiedzieć

To, że rodzimy się z pewnymi predyspozycjami przekazywanymi genetycznie nie przesądza sprawy o tym, jakimi ludźmi będziemy w przyszłości. Oczywiście każdy z nas jest inny, niemniej wszyscy mamy wspólny mianownik – potrzebę rozwoju na którą rzutuje środowisko w jakim dorastamy. O ile nasze indywidualne możliwości nieco rzutują zarówno na tempie przyswajania wiadomości, jak i ogólnej percepcji, niemniej przy odpowiednim zaangażowaniu rodzica jesteśmy w stanie pracować nad niedoskonałościami i wzmacniać to, co w nas najlepsze.

W jaki sposób rozwijać inteligencję u dziecka?

Wielu rodziców stawia przede wszystkim na szereg zajęć dodatkowych. Oprócz standardowych zabaw domowych czy zajęć w przedszkolu czy szkole wypełniają czas maluchów zajęciami, których celem ma być ich rozwój. Oczywiście o ile jest to wszystko utrzymane w granicach zdrowego rozsądku, nie ma w tym niczego złego. Problem może pojawić się wówczas, kiedy nadmiernie obciążymy dziecko. Takie działanie może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego.

Bardzo ważne jest to, aby jako rodzic obserwować swoje dziecko. Patrzeć z czym może mieć problem, a w jakim kierunku wykazuje zdolności. To pomoże nam odkryć jego predyspozycje, zainteresowania, a więc następnie kształtować, pomagać w rozwoju.

Ogromnie ważną kwestią jest wspólne spędzanie czasu. Najważniejsze jest to, abyśmy potrafili komunikować się z dzieckiem i żadnego pytania w miarę możliwości i wieku malucha nie pozostawiać bez odpowiedzi. Starajmy się także pobudzać wyobraźnię malucha i zachęcać go do myślenia, wyciągania wniosków. Takie działania poprawiają umiejętność dedukcji, wyrażania własnego zdania, jak również w dużym stopniu wzmacniają więzi.

Nauka poprzez zabawę

Nie ma nic gorszego niż zmuszanie dziecka do nabywania umiejętności. Wspólne zabawy mogą zdziałać o wiele więcej. Postawmy więc na różnego rodzaju gry planszowe, logiczne etc. Niech zabawa będzie kreatywna, uczy dziecko analitycznego myślenia, trenowania pamięci czy też skupiania uwagi na wykonywanej czynności. Tego typu działania bardzo zaprocentują w przyszłości.

Polecane

Dodaj komentarz