Eksperci z Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia dzieci opracowali najnowsze wytyczne dotyczące żywienia niemowląt. Dotyczą one diety pierwszego roku malucha. Sprawdź, co powinnaś o nich wiedzieć.
Zasady żywienia niemowląt 2020 – karmienie piersią
Jeśli tylko jest to możliwe, to najlepszym rozwiązaniem jest wyłączne karmienie piersią do ukończenia przez dziecko 6 miesięcy. Pokarm matki w zupełności mu wystarczy i zaspokoi wszystkie niezbędne witaminy oraz minerały. Bardzo istotną rolę odgrywa on także na drodze do prawidłowego rozwoju maluszka. Średnia liczba karmień to: w pierwszym półroczu życia 8-12/24h, w drugim półroczu życia 6-8/24h oraz w 2.roku życia 3-6/24h.
Dieta niemowlęcia w 2021 – mleko modyfikowane
Mleko modyfikowane, czyli zastępcze należy podawać dzieciom, jeśli nie jesteśmy w stanie samodzielnie ich wykarmić. W początkowym żywieniu wybierajmy produkty oznaczone zwykle cyfrą 1, następnie kolejno 2, 3 etc. Zwracajmy uwagę na etykiety – mleko zastępcze powinno być odwzorowaniem mleka matki.
Rozszerzanie diety niemowląt 2021
Eksperci zalecają rozszerzanie diety niemowlakom tylko i wyłącznie wtedy, kiedy wykazują one umiejętności rozwojowe, które będą pomocne do spożywania danych pokarmów. W praktyce powinno to nastąpić zwykle nie wcześniej niż wtedy gdy dziecko ukończy 17 tydzień życia, ale też nie później niż w 26, czyli w 7. miesiącu. Pamiętajmy o tym, że pojęcie właściwy wiek do rozszerzenia diety nie istnieje. Wszystko zleży od tego, jak dane dziecko się rozwija. Istotne jest także to, że nawet jeśli dziecko jest gotowe do przyjmowania kolejnych posiłków, nie oznacza to wcale, że musimy mu je podawać.
Nowe produkty w diecie niemowląt
Posiłki bezmleczne należy wprowadzać stopniowo i obserwować dziecko. Należy dążyć do takiego modelu, w którym pod koniec 1. roku życia maluch będzie spożywał w ciągu dnia maksymalnie trzy posiłki mleczne. Pozostałe, to uzupełniające, takie jak na przykład kaszki ryżowe czy też zbożowe.
Jeśli chodzi o przekąski, które maluch będzie mógł spożywać samodzielnie, to wprowadzenie tego rodzaju smakołyków można rozważyć w 8. miesiącu życia. Tu znów wszystko zależy od tempa rozwoju dziecka i jego indywidualnych predyspozycji. Maluch, który ukończy już swój pierwszy rok życia z zasady będzie już potrafił samodzielnie jeść posiłki o różnych konsystencjach. Tutaj nie ma jednak żadnego jednoznacznego wyznacznika jakim należy się kierować ucząc ich dziecka.