Kluczowe czynniki wpływające na rozwój emocjonalny dziecka

Kluczowe czynniki wpływające na rozwój emocjonalny dziecka

Rozwój dojrzałości emocjonalnej dziecka jest procesem, dzięki któremu dziecko uświadamia sobie swoje emocje, sposób ich wyrażania i interpretacji. Proces ten rozpoczyna się od rozpoznania emocji widocznych na twarzach innych ludzi i przypisywania ich do danych kontekstów społecznych. Rozwój i zmiany, których można spodziewać się na poziomie emocjonalnym, mają 2 źródła. Jednym z nich są przebyte doświadczenia, a drugim dojrzałość dziecka.

Co wpływa na rozwój emocjonalny dziecka?

Rozwój emocjonalny jest procesem przystosowującym dziecko do życia w środowisku. Każdy człowiek nabiera z czasem doświadczeń pomagających mu lub przeszkadzających w późniejszych etapach życia. Życie dziecka podzielić można na charakterystyczne fazy rozwoju, które uzależnione są od wieku. Zachodzą one i zmieniają się w różnym tempie.

Każdy człowiek to indywidualna jednostka, która kształtowana jest przez bardzo dużo czynników zewnętrznych. Proces ten rozpoczyna się już od urodzenia. Przez pierwsze lata życia, największy wpływ na rozwój emocjonalny dziecka mają rodzice oraz ich sposób wychowywania. Kolejnym krokiem w rozwoju emocjonalnym jest wpływ czynników społecznych, socjalizacji, zabawek, wpływ towarzystwa, szkoły czy przedszkola. Na rozwój emocjonalny dziecka wpływ mają:

  • interakcje,
  • kontakt z kulturą i mediami,
  • kształcenie swoich zainteresowań,
  • w pewnym stopniu genetyka.

Warunek niezbędny w procesie prawidłowego kształtowania się rozwoju emocjonalnego i psychiki dziecka to proces komunikowania się oraz wchodzenie w interakcje ze społeczeństwem.

Wpływ zabawek na rozwój emocjonalny dziecka

Zabawki towarzyszą każdemu dziecku od najmłodszych lat. Pełnią one funkcję rozrywkową oraz edukacyjną. Dobry dobór zabawek może mieć niezwykle istotny wpływ na rozwój emocjonalny dziecka. Zabawki wpływają bowiem na jego umiejętności społeczne, poznawcze oraz ograniczają zaburzenia emocjonalne.

Jakie zabawki dobrze wpływają na rozwój emocjonalny dziecka?

Jednym z kluczowych rodzajów zabawek rozwijających emocjonalność dziecka są klocki. Zabawa klockami wspomaga emocjonalny i społeczny rozwój dziecka, ponieważ umożliwia mu wyrażanie swoich emocji i uczy ich regulacji. Ogranicza tym samym zaburzenia emocjonalne. Dziecko może budować różne konstrukcje odzwierciedlające jego emocje i nastroje, co jest niezwykle ważnym krokiem podczas uczenia się regulacji emocjonalnej. Zabawa klockami uczy również dziecko współpracy i dzielenia się swoimi pomysłami, czyli umiejętności niezwykle ważnej podczas rozwoju społecznego. Przykładem klocków wspomagających rozwój emocjonalny dziecka jest https://mojebambino.pl/3111/LEGO-DUPLO, które kupić można w sklepie internetowym mojebambino.pl.

Polecane

Dodaj komentarz