Jakie funkcje powinna mieć wyspa kuchenna?

wyspa kuchenna

Zaaranżowanie przestrzeni kuchennej często spędza nam sen z powiek. Stajemy przed dylematem odnośnie tego, jakie meble i dodatki wybrać do wnętrza. Co ciekawe, w wielu nowoczesnych kuchniach sprawdzają się gustowne wyspy kuchenne. Sprawdźmy już teraz, jakie atuty ma taka wyspa i jakie powinna mieć funkcje. O czym trzeba wiedzieć? Dlaczego funkcjonalność wyspy kuchennej jest tak ważna? Co jest ważne podczas aranżacji tego miejsca?

Wyspa kuchenna

Jeśli zależy nam na tym, aby wyspa w kuchni atrakcyjnie wyglądała, nie zapominajmy o dokładnym przemyśleniu jej aranżacji. Możemy ją dopasować do ażurowej ścianki, niskiego murku lub postawić na model niezabudowany. W otwartej kuchni ten element jest jednocześnie częścią pokoju dziennego i jadalni. Bardzo ważne jest to, aby dobrać wyspę do wystroju pomieszczenia. Zbyt bogate formy wyspy mogą przytłoczyć otoczenie. Ciekawą propozycją jest wyspa posiadające jedynie blat roboczy. Może ona pełnić także funkcję stołu dla domowników.

Modna wyspa w kuchni

Funkcje wyspy kuchennej bywają różnorodne. Może stanowić blat oraz barek, zgodnie z oczekiwaniami domowników. Jeżeli zamierzamy szykować tutaj jedzenie, dobrym wyborem jest wyspa o długości 80 cm i szerokości 60 cm. Mniejsze wersje nie będą praktyczne. Z kolei gdy nasza wyspa ma pełnić także funkcję barku, warto dobrać płytsze i wyższe rozwiązania. Długość w tym wypadku nie może być mniejsza niż 80 cm.

Warto zauważyć, że miejsce pod blatem roboczym z powodzeniem wykorzystamy na podręczne szuflady i szafki. Ogólne zasady mówią o tym, że produkty znajdujące się pod blatem powinny być związane z funkcją wyspy. Oczywiście nie trzeba umieszczać tutaj szafek, jednak wtedy każdą potrzebne rzecz będziemy przynosić z szafek kuchennych.

Wyspa kuchenna do gotowania

Co ciekawe, coraz chętniej stawiamy na wyspy kuchenne do gotowania. Wymagają one nieco więcej miejsca, tak aby można było swobodnie wykonać codzienne czynności. W szafkach pod blatem warto umieścić sprzęty do gotowania, przyprawy i ściereczki. Bezpieczeństwo zapewni odpowiednia szerokość wyspy – co najmniej 80 cm.

Użytkownicy muszą mieć na uwadze to, aby nad płytą kuchenną zawiesić okap wyspowy lub pochłaniacz zapachów. Rura w tym wypadku powinna biec od okapu do najbliższego komina. W podwieszanym suficie z powodzeniem zainstalujemy oświetlenie.

Zmywanie na wyspie kuchennej

Następną przydatną funkcją wyspy jest możliwość zmywania. Zlewozmywak z ociekaczem powinien mieć ok. 120 cm szerokości. Po drugiej stronie także trzeba zadbać o kawałek blatu, dlatego wyspa z funkcją zmywania powinna mieć co najmniej 150 cm szerokości. Zlew z kolei może mieć jedną lub dwie komory, co zależy od ilości miejsca i swoich preferencji. W tym artykule dowiesz się jakie funkcje powinna mieć wyspa kuchenna? Jak widać, funkcjonalność wyspy kuchennej może być bardzo duża. Do wyboru mamy wiele propozycji, które cały czas nas zaskakują. Wyspa kuchenna nie musi być jedynie miejscem do siedzenia przy blacie. Trzeba pamiętać także o innych funkcjach, które znacznie ułatwiają codzienne życie.

Nowoczesne wyspy kuchenne są coraz chętniej wybierane w wielu domach. Jeśli mamy w kuchni dużą ilość miejsca, można pokusić się o wielofunkcyjne modele. Pod blatem umieścimy szafki, półki, na blacie zamontujemy kuchenkę, czy też zlewozmywak. Nie bez znaczenia jest okap kuchenny nad kuchenką. W efekcie nie trzeba już umieszczać tych sprzętów na zwykłych szafkach kuchennych. Estetyczne wnętrze sprawia, że chętnie w nim przebywamy z całą rodziną.

Polecane

Dodaj komentarz