Jak przyspieszyć metabolizm przy pomocy diety?

metabolizm

Większość z nas z niecierpliwością wyczekuje pierwszych wiosennych dni, gdy z czystym sumieniem będziemy mogli zrzucić z siebie grube, zimowe kurtki i założyć lżejsze ubrania. Nie każdy jednak przyjmuje ten fakt z radością, zwłaszcza jeśli zimą przybraliśmy nieco na wadze. Zrzucenie kilku nadprogramowych kilogramów nie powinno być problemem, zwłaszcza jeśli wprowadzimy na stałe kilka zdrowych nawyków żywieniowych. Zatem jak przyspieszyć przemianę materii dzięki diecie?

Regularne spożywanie posiłków kluczem do sukcesu

Jak skutecznie wspomóc procesy metaboliczne zachodzące w naszym organizmie? Warto jeść regularne posiłki dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb. Zdecydowanie lepszy rezultat osiągniemy jedząc 4-5 mniejszych posiłków dziennie niż 1-2 do syta i to z wielogodzinnymi przerwami. Objadanie się ciężkostrawnymi potrawami, zwłaszcza tuż przed snem, spowalnia metabolizm i przyczynia się do odkładania tkanki tłuszczowej.

Zbilansowana dieta na szybszy metabolizm

Nie od dzisiaj wiadomo, że bez zbilansowanej diety trudno marzyć o prawidłowym funkcjonowaniu organizmu, nie wspominając już o osiągnięciu smukłej sylwetki. Czas zatem pożegnać się z przetworzoną żywnością pełną sztucznych barwników, konserwantów czy ulepszaczy smaku i zastąpić ją pełnowartościowymi produktami spożywczymi. W naszej codziennej diecie wspomagającej metabolizm nie powinno zabraknąć zarówno białka i węglowodanów złożonych, jak również tłuszczów, warzyw i owoców, które nierzadko bogate są w błonnik pokarmowy przyspieszający procesy trawienne.

Lepsza przemiana materii dzięki wodzie

Bez wody nie ma życia, a jej niedobory w organizmie mogą powodować bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. Aby myśleć o szybszej przemianie materii, należy pamiętać o regularnym nawadnianiu organizmu. Przyjmuje się, że dorosły człowiek powinien spożywać przynajmniej 1,5-2l wody dziennie, choć wiele zależy również od naszego trybu życia i poziomu aktywności ruchowej. Czysta woda nie posiada nadzwyczajnych walorów smakowych, dlatego warto do niej dodawać cytrynę, która dodatkowo oczyszcza organizm z toksyn.

Zielona herbata dobra na wszystko

W naszych kubkach i filiżankach najczęściej ląduje czarna herbata, która nie ma tak zbawiennego wpływu na nasz organizm jak zielona herbata. Zawarta w niej kofeina przyczynia się do zwiększenia tempa przemiany materii, a co za tym idzie, wspomaga odchudzanie. W zielonej herbacie znajdziemy również antyoksydanty, które pozwalają zapobiegać powstawaniu wielu schorzeń, w tym nowotorów.

Polecane

Dodaj komentarz