Usuwanie blizn laserem pikosekundowym – wskazania, przeciwwskazania i efekty

wykorzystanie lasera

Blizny po trądziku czy po urazach stanowią dla wielu osób ogromny problem, zwłaszcza gdy umiejscowione są w widocznym miejscu np. na twarzy. Czy istnieje skuteczna metoda usuwania szpecących blizn? Otóż tak i skorzystasz z niej w dobrych klinikach medycyny estetycznej. Jest to laserowe usuwanie blizn z wykorzystaniem technologii pikosekundowej.

Dla kogo laserowe usuwanie blizn?

Szczególnie obciążające są blizny na twarzy, które trudno jest ukryć. To one często są źródłem wielu kompleksów i utraty wiary w siebie. Niezależnie od tego, czy są to drobne blizny potrądzikowe, czy wyraźna blizna po operacji, warto zdecydować się na zabieg jej usunięcia przy pomocy skutecznego i sprawdzonego lasera. Specjaliści z warszawskiej Kliniki Miracki polecają najnowszy laser pikosekundowy PicoPlus, który pracuje na wszystkich fototypach skóry. Umożliwia on usuwanie blizn o różnej etiologii (pourazowych, poparzeniowych, potrądzikowych), a także rozstępów.

Aby upewnić się, że laserowe usuwanie blizn jest dla Ciebie, umów się na konsultację z dermatologiem, podczas której specjalista zbada Twoją skórę i wykluczy ewentualne przeciwwskazania.

Przeciwwskazania do usuwania blizn laserem

Chociaż laserowe usuwanie blizn jest zabiegiem sprawdzonym, mało inwazyjnym i w większości przypadków nieryzykownym, to nie jest przeznaczony dla każdego. Z pewnością kobiety w ciąży będą musiały zaczekać z taką decyzją do momentu, gdy po porodzie zakończą okres karmienia piersią. Podobnie jak w przypadku innych zabiegów laserowych usuwania blizn nie można wykonywać na świeżej opaleniźnie ani podczas zażywania ziół i leków światłouczulających. Z zabiegu powinny zrezygnować osoby mające skłonność do bliznowców, ponieważ laseroterapia może u nich wywołać efekt odwrotny, czyli pogłębienie blizn. Przeciwwskazaniami do usuwania blizn laserem pikosekundowym są również aktywne infekcje skórne w leczonym obszarze, nowotwory skóry oraz takie choroby jak łuszczyca.

Jak działa laser pikosekundowy na blizny?

Laser pikosekundowy to złoty standard w usuwaniu wszelkich niedoskonałości skórnych, w tym także blizn i rozstępów. Podczas zabiegu energia lasera stymuluje komórki skóry, aby pobudzić naturalne procesy regeneracyjne organizmu i w ten sposób poprawić wygląd skóry.

Zabieg usuwania blizn wykonuje lekarz. Znieczulenie nie jest konieczne, ponieważ podczas terapii skóra chłodzona jest strumieniem zimnego powietrza. Usuwanie blizn polega na precyzyjnym skierowaniu wiązki lasera, która przedostaje się w głąb skóry, do tkanki podskórnej i skóry właściwej, powodując kontrolowane mikrouszkodzenia. Następstwem tego zjawiska jest uruchomienie naturalnych procesów regeneracyjnych w skórze.

Jak dokładnie działa laser na blizny? Mechanizm polega na pobudzaniu komórek skóry (fibroblastów) do produkcji kolagenu i elastyny (są to białka odpowiedzialne za zdrowy wygląd skóry). Proces wzmożonej produkcji włókien kolagenowych stymuluje odbudowę tkanki w miejscu blizny. Powstają nowe, zdrowe komórki, które zastępują te uszkodzone.

Zabieg nie wymaga rekonwalescencji. Po zabiegu pojawi się zaczerwienienie i obrzęk, utrzymujący się przez kilka godzin. Przez parę dni skóra może być lekko zaczerwieniona, potem blizna zaczyna upodobniać się do zdrowej tkanki i staje się mniej widoczna. Skuteczne usuwanie blizn wymaga kilkukrotnego powtórzenia zabiegu. Specjaliści zalecają zwykle przynajmniej 3-6 zabiegów. Po zakończeniu terapii blizna zostanie maksymalnie zredukowana lub zniknie całkowicie. Wszystko zależy od wieku zmiany, jej wielkości i głębokości, a także indywidualnych uwarunkowań danego organizmu.

Aby dowiedzieć się więcej o laserowym usuwaniu blizn, skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Warszawie.

Polecane

Dodaj komentarz