Dezodorant a antyperspirant – czym się różnią?

antyperspirant a dezodorant

Dezodoranty i antyperspiranty posiadają między sobą kilka znaczących różnić. Które z nich są najistotniejsze?

Dezodorant a antyperspirant – podobne stosowanie, dwa różne sposoby działania

Każdy z nas z pewnością miał do czynienia z sytuacją, kiedy nadmierny pot znacznie zmniejszał naszą pewność siebie i rujnował samopoczucie podczas spotkań ze znajomymi, w pracy, na uczelni czy w szkole. Nieestetyczne plamy na koszulkach czy nieprzyjemny zapach to w tym kontekście największe problemy, z którymi najczęściej musimy się mierzyć. Oczywiście w tej walce nie jesteśmy bezbronni – praktycznie wszędzie jesteśmy w stanie natrafić na skuteczne produkty, które są w stanie pomóc nam w tej sytuacji.

Oczywiście najpopularniejszymi środkami są tutaj dezodoranty oraz antyperspiranty. Nie każdy z nas jest jednak ekspertem w dziedzinie kosmetyki, dlatego też zdarza się, że nierzadko tych obu pojęć używamy zamiennie – głównie z uwagi na fakt, że bardzo często oba te produkty wyglądają dokładnie tak samo, a różnią się na pierwszy rzut oka tylko podpisem na opakowaniu. Jest to jednak mocno mylące – dezodorant a antyperspirant to wcale nie ten sam typ produktów, o czym powiemy sobie dzisiaj trochę więcej.

Najważniejsze różnice między dezodorantem i antyperspirantem

Czym więc tak właściwie jest dezodorant? To kosmetyk, który nakierowany jest raczej na eliminowanie zapachu powiązanego z wydzielaniem się potu. Posiada on nie tylko olejki zapachowe, ale również środki bakteriobójcze. Dzięki temu możliwe jest poradzenie sobie z drobnoustrojami, które naturalnie występują na naszej skórze i ogółem nie są dla nas szkodliwe, lecz w kontakcie z potem są odpowiedzialne za tworzenie się nieprzyjemnej woni.

Antyperspirant działa zaś bardziej kompleksowo na same pory skóry. Reagując z wilgocią oraz ciepłem wytwarzanym przez nasz organizm, zwęża on pory, a tym samym sprawia, że pot nie jest w stanie wydzielać się z normalną intensywnością. Oczywiście nie jest to idealna recepta w każdym przypadku – czasem nadmierna potliwość może być na przykład powiązana z problemami hormonalnymi. W wielu sytuacjach jednak dobry antyperspirant będzie w stanie rozwiązać nasz problem.

Kiedy przyda nam się dezodorant, a kiedy antyperspirant?

Mając już wiedzę na temat różnic pomiędzy dezodorantami a antyperspirantami, możemy z łatwością dobrać odpowiedni dla nas środek. Jeżeli naszym celem jest tylko niwelowanie zapachu, dezodorant starczy nam w zupełności. W momencie jednak gdy problem leży w nadprogramowym pocie, lepszym wyborem będzie antyperspirant.

Polecane

Dodaj komentarz