Maseczka na włosy jest jedną z podstaw domowej pielęgnacji naszego ciała, która wpływa na nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Może się jednak budzić pytanie, czy za każdym razem muszę tyle wydawać w sklepie na taką maseczkę na włosy? Nic bardziej mylnego, gdyż coraz popularniejszą opcją staje się tworzenie domowych kosmetyków, w tym także tych do włosów. Czym więc się kierować tworząc domowe kosmetyki i decydując się na maseczkę na włosy?
Królestwo domowych wyrobów
W dzisiejszych czasach coraz częściej można spotkać kosmetyki do włosów domowego wyrobu. Ich stworzenie jest bardzo proste i polega przede wszystkim na znajomości receptury oraz dobór odpowiednich składników. Obydwie te kwestie są stosunkowo łatwe, gdyż informację o darmowych recepturach i o składnikach, jakie są potrzebne i jakie możemy zakupić, można odnaleźć w przestrzeni internetowej.
Ważną kwestią jest, aby w takim przypadku decydować się na zakup produktów określonych w spisie składników i niepoleganiu na tańszych, bądź lepiej dostępnych odpowiednikach. Każdy składnik posiada inny skład produktu, więc użycie tańszego odpowiednika może sprawić, że całkowicie zmieni się struktura stosowanego przez nas kosmetyku, który będzie bezużyteczny. Dlatego przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że choć domowe kosmetyki do włosów są opcją zdecydowanie tańszą dla naszego portfela, niż sklepowe odpowiednika, to ich wytworzenie powinno być ściśle związane z przepisami widniejącymi w Internecie. W ten sposób mamy pewność, że uzyskana maseczka na włosy będzie skuteczna i zapewni oczekiwane efekty.
Rodzaje maseczek na włosy
Możemy wyróżnić kilka rodzajów maseczek na włosy, a każda z nich jest bezpośrednio przeznaczona na dany typ włosów. Musimy pamiętać, że maseczka na włosy powinna być wyborem świadomym, uwzględniającym to, w jakim stanie znajdują się nasze włosy, gdyż w innym wypadku taka maseczka może nie zadziałać.
Najważniejszymi maseczkami są maseczki do włosów niskoporowatych, maseczki do włosów średnioporowatych i maseczki do włosów wysokoporowatych. Maseczki do włosów niskoporowatych stosuje się przeważnie w przypadku gładkich, jędrnych włosów, które się nie niszczą, a maseczki do włosów średnioporowatych i maseczki do włosów wysokoporowatych w przypadku łamliwych, puszących się, szorstkich włosów. Istnieją także maseczki humektantowe, które dzięki swojej strukturze zawierającej glicerynę i aloes gwarantują włosom miękkość, elastyczność i sprężystość, a także maseczki proteinowe, stosowane w przypadku kruchych zniszczonych włosów.