Nauka mowy u dziecka – jak możemy ją wspomagać?

mowa u dziecka

Rozwój mowy u dziecka to długotrwały proces. Pamiętajmy o tym, że o ile zachodzą pewne schematy w których dziecko powinno zdobywać nowe umiejętności, o tyle należy także przyjąć do wiadomości to, że jest człowiekiem, który rozwija się w swoim indywidualnym tempie. Jeśli dziecko nic nie mówi, albo ma ogromne problemy z wysławianiem się, wówczas trzeba skonsultować się ze specjalistą, ale do tego trzeba poczekać przynajmniej do 2. roku życia. Jak zatem do tego czasu pomagać maluchowi w rozwijaniu umiejętności komunikowania się? Podpowiadamy.

Rozwój mowy u dziecka – dużo z nim rozmawiaj

Bardzo ważne jest to, aby jak najwięcej rozmawiać z dzieckiem. To klucz do sukcesu. Każda okazja jest dobra do tego, aby móc coś powiedzieć swojej pociesze, czy to podczas zabiegów pielęgnacyjnych czy też w trakcie zabawy, spacerów. Im więcej mówimy do naszego malucha, tym więcej słów mu ,,zaszczepiamy” w świadomości. Nie bez znaczenia pozostaje także to, że w taki sposób również budujemy więź, a przybierając spokojny ton głosu wpływamy na to, że dziecko będzie czuło się komfortowo. Koniecznie skupmy się także na intonacji oraz na tym, aby mówić na tyle wolno, żeby maluch mógł przyswoić słowa oraz je zrozumieć. Bardzo ważne jest też zwrócenie uwagi na poprawność naszych słów. Dziecko chłonie wiedzę jak przysłowiowa gąbka, a wiadomo, że w myśl powiedzenia czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci, pewnych błędnych przyzwyczajeń językowych możemy po prostu już nie zmienić.

Rozwój mowy u dziecka – wprowadź go do świata dźwięków

Dostarczanie bodźców dźwiękowych ma ogromny wpływ na rozwój mowy u dzieci. Wspólne słuchanie piosenek czy też zabawa przy pomocy interaktywnych zabawek. Warto także słuchać bajek dźwiękowych. Uważajmy jednak na głośność oraz ilość dźwięków. Układ nerwowy malucha jest jeszcze niedojrzały, więc bardzo mocno reaguje na zbyt silne bodźce. Ich nadmiar może mu zaszkodzić.

Rozwój mowy u dziecka a schematy i nasze podejście

Rozwój mowy u dziecka jest uwarunkowany fazami jego rozwoju. Mowa przede wszystkim o przekształcaniu się głosek. Dajmy dziecku przestrzeń do tego, aby mogło trenować wysławianie się. Zachęcajmy je, ale nie zmuszajmy. Niech to się nie kojarzy z przykrym obowiązkiem. Bawmy się słowami, pokażmy, że są one bardzo pomocne w życiu. Nagradzajmy malucha za każdą próbę wysłowienia się, za postępy. Niech czuje się dumny z tego, że robi postępy. Pamiętajmy o tym także, żeby nauczyć się słuchać.

Polecane

Dodaj komentarz