Karmienie piersią – jak prawidłowo układać dziecko do piersi?

karmienie piersia

Mleko matki jest niezastąpionym pokarmem, jaki możesz dać swojemu dziecku. O ile nie ma do tego przeciwwskazań zdrowotnych i jego ilość jest wystarczająca, to najlepszym z możliwych rozwiązań jest podawanie go niemowlakowi jako samodzielny pokarm do 6 miesiąca życia. Podpowiadamy, jak prawidłowo przystawiać dziecko do piersi, aby oszczędzić stresu i maluch czuł się swobodnie.

Przystawianie do piersi krok po kroku

Na początku należy dotknąć sutkiem do wargi dziecka, a następnie poczekać aż otworzy buzię. Kolejny krok, to wsunięcie sutka ust, ale w taki sposób, żeby znalazła się w nich także otoczka. Zanim jednak to się stanie trzeba poczekać na moment aż usta maluszka będą otwarte szeroko. Koniecznie pamiętaj o tym, że to nie pierś ma być przystawiona do dziecka, a ono do piersi. Twój maluch ma wtulić swoją buźkę w pierś i zawsze mieć dostęp do powietrza, co w praktyce oznacza, że musicie uważać na to, aby nosek nie był zatkany.

Jak sprawdzić czy dziecko jest prawidłowo dostawione do piersi? Przede wszystkim trzeba upewnić się, że dolna warga dziecka jest wywinięta poniżej brodawki. Potem, kiedy dziecko zacznie już ssać musimy obserwować własne odczucia. Jeśli pojawi się silny ból, wówczas będzie to dla nas sygnał, że trzeba odstawić dziecko i zmienić pozycję karmienia. Nie róbmy niczego na siłę, ponieważ może to skutkować bolesnością brodawek, a więc problemami z karmieniem w przyszłości.

Pozycje do karmienia piersią

Pozycja jaką przyjmiecie musi być wygodna dla Was obojga. Bardzo ważne jest to, aby wybrać do tego odpowiednie miejsce, które umożliwi stworzenie komfortowej atmosfery. Pierś należy podtrzymywać tak, że 4 palce układamy poniżej brodawki, natomiast kciuk powyżej. Nie można dotykać palcami otoczki ani też zbyt mocno uciskać piersi, aby nie dopuścić do zatkania przewodów mlekowych. Twoim zadaniem jest podanie piersi, a nie – wyciskanie z niej pokarmu.

Karmienie piersią czasem nie przychodzi z łatwością. Jest to metoda prób i błędów, a także wypracowania relacji między matką, a dzieckiem. Z czasem nauczycie się siebie i sprawdzicie w jakiej pozycji będzie Wam najwygodniej. Jak wszystko, także i karmienie naturalne przychodzi z czasem. Trzeba więc uzbroić się w cierpliwość i pamiętać o prawidłowej technice przystawiania malucha do piersi. Oczywiście trzeba także obserwować siebie. Jeśli karmieniu będzie towarzyszył permanentny ból, wówczas trzeba zasięgnąć pomocy u specjalisty. Tego absolutnie nie można bagatelizować.

Polecane

Dodaj komentarz