Przyjście na świat rodzeństwa jest dość ciężkim przeżyciem dla dziecka, niezależnie od wieku. Nagle świat przestaje się kręcić tylko i wyłącznie wokół niego. Musi podzielić się atencją rodziców, co nie jest łatwe. Jak działać, aby dziecko mimo mniejszej uwagi nadal czuło się ważne i nie miało żalu do swojego malutkiego brata czy też siostrzyczki? Podpowiadamy.
Pojawienie się rodzeństwa – dziecko musi się z tym oswoić
Bez względu na to w jakim wieku jest nasza pociecha należy mówić jej, że niedługo nie będzie już sama, że w brzuchu mamy rośnie jego rodzeństwo. Aby zbudować zdrową relację między dziećmi, należy przede wszystkim zbudować jej solidne fundamenty. Należy roztaczać przed maluchem wizje wspólnego czasu spędzanego z nowym członkiem rodziny. Maluszkowi można pokazywać ilustracje w książkach, ze starszym dzieckiem rozmawiać o tym, że bardzo się je kocha, że liczy się na to, że będzie nam pomagać. Niech czuje się ważne i potrzebne. W końcu będzie starszym rodzeństwem, a to zobowiązuje. Starajmy się znaleźć jak najwięcej pozytywnych aspektów nowej sytuacji, a następnie pokazujmy je dziecku.
Noworodek w domu – jak pomóc przyzwyczaić się do tego dziecku?
Bardzo ważne jest to, abyśmy nauczyli nasze dziecko obchodzenia się z noworodkiem. Musisz koniecznie tłumaczyć mu to, że jest on bardzo delikatny i absolutnie nie można wykonywać względem niego żadnych gwałtownych ruchów. Takie działanie może doprowadzić do wypadku i nieszczęścia, dziecko musi o tym wiedzieć. Pokazuj mu jak należy się zachowywać, jak można pomóc małej siostrzyczce lub braciszkowi, jak bardzo ważne są dla niego relacje ze starszym rodzeństwem.
Istotne jest to, aby dziecko czuło się docenione. Chwal każdy, nawet najdrobniejszy gest – czy to będzie pogłaskanie przez niego rodzeństwa po głowie, czy podanie grzechotki – słowem – wszystkie przejawy troski. Pochwal malucha także wtedy, kiedy na przykład jest cicho, aby nie zbudzić niemowlaka. To pokazanie przez niego zaangażowania, a nasze zauważanie go jest kluczem do sukcesu.
Dzieci uczą się naszych zachowań, stąd też zwracajmy na nie szczególną uwagę. Na słowa, gesty, na działanie. Nasze zachowanie pokaże dziecku, jak prawidłowo dbać o niemowlaka i jak reagować na jego wskazówki. My, jako rodzice jesteśmy najważniejszymi nauczycielami dla dzieci, to zawsze powinno nam przyświecać.
Koniecznie też należy zwracać uwagę na wypowiadane słowa. Niektóre zdania są po prosu zakazane. Mowa o obwinianiu niemowlaka za niewykonanie jakiejś czynności. W praktyce oznacza to, że nie możemy np. powiedzieć dziecku: dziś się z Tobą nie pobawię, bo muszę zająć się maluszkiem, albo nie pójdziemy na plac zabaw, bo maluszek śpi. Nie pozwólmy na to, aby nasza pociecha kojarzyła rodzeństwo z zakazami, z jakimiś ograniczeniami. Takie działanie może wpłynąć na jego podejście bardzo negatywnie, a tego na pewno byśmy nie chcieli.